Aslında bisiklet oldukça keyifli ve doğayla bütünleşmiş bir aktivitedir. E-bike ise bisikletin elektrikle desteklenmiş halidir. Sürücünün pedal gücüne yardımcı olmak için pek çok e-bisiklet türü vardır. Birçok ülkede bisiklet ile seyahat çok kullanılan bir ulaşım yöntemidir. Ancak normal bisiklet ile her yere gitmemiz mümkün değildir. İşte bu noktada devreye elektrikli bisikletler giriyor.

Tüm e-bike modellerimiz genel olarak 15-20 derecelik eğimli yolları kolayca çıkıp, zorlanmadan tırmanabilmenize yardımcı olur.

Bir elektrikli bisiklette olması gereken temel parçalar şu şekildedir;

1- MOTOR: Elektrik motoru, bisiklete gelen enerjiyi, mekanik enerjiye çevirmemizi sağlar. Bisikletler için kullanılan elektrik motorlarının volt değerleri genellikle 24V, 36V ,48V, 60V gibi değerlerdir.

2- BATARYA: E-bike modellerinde bulunan bataryaların amacı, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolamaktır. Böylece istenildiğinde tekrar elektrik enerjisi olarak kullanılabilmektedir. Batarya elektrik motoru için enerji kaynağıdır.

3- KONTROL ÜNİTESİ: Gaz kolu, batarya ve motor kontrol ünitesine bağlı olarak çalışır. Kontrol ünitesi parçaların uyumu ve düzgün bir sürüş için önemlidir.

E-bike modelleri, normal bisikletlere göre biraz daha ağırdır. Fakat bu durum yolculuğunuzda herhangi bir sorun yaşamanıza neden olmaz.

Peki, e-bike bize bu kadar kolaylık sağlarken siz satın almak için neyi bekliyorsunuz?

ELEKTRİKLİ BİSİKLETİ ÇALIŞTIRMA YOLU


E-bisiklet modellerimizin çoğu pedal desteği gerektirir. Fakat bu durum normal bisikletlerde olduğu gibi değildir. Elektrikli bisikletlerde siz bir pedal atarsınız, bisiklet ise size 3-4 pedal gücü sağlar. Pedallar harekete geçtiğinde motor da devreye girer ve sürücü için keyifli dakikalar başlar.

Elektrikli bisikletinizi çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey, akü üzerinde bulunan kontağı anahtar ile çalıştırmanız. Sonrasında ise gaz düğmesi ve pedalları kullanarak yolculuğunuza ilk adımı atabilirsiniz.

Elektrikli bisiklet bataryaları genel olarak 3 ile 6 saat arasında şarj olmaktadır. Bu şarj ile 25-45 km arası yolculuk yapabilirsiniz. Fakat, daha uzun bir yolculuğa çıkacağınızı düşünelim.. Hiçbir şekilde yolda kalma korkusu yaşamanıza gerek yok. Çünkü bataryanızın şarjı bitse bile normal bir bisiklet gibi sadece pedal çevirerek yolunuza devam edebilirsiniz.

HANGİ MODEL SİZİN İÇİN DOĞRU DERSİNİZ?


Elektrikli bisikletler için son zamanlarda ilgi artmaya başladı. Bu durum yurt dışında daha yaygın olsa da Türkiye’de de beklenilen ilgiye neredeyse ulaşıldı. Bu gelişmeler ile beraber e-bike pazarı da genişledi. Bireyler artık e-bike modellerinde daha fazla ayrıntı ve bilgi sahibi olup daha sonra model seçimi yapmak istiyorlar.

Sizler de istediğiniz e-bike modeli için marka, batarya, güç, şarj mesafesi, jant ölçüleri gibi tüm özelliklere kendiniz karar verebilirsiniz. Çünkü artık e-bike için çoğu insana uyacak geniş ayrıntılar var.

Yapacağınız tüm seçimlerde, seyahat etmek istediğiniz mesafe, yolculuk yapacağınız yerler (günlük kullanım, katlanabilir, arazi) gibi koşullara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yolculuğunuza daha fazla kolaylık ve keyif katmış olacaksınız.

Kendi e-bike modelinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şu şekildedir;

-Elektrikli bisiklet seçiminizi yaparken, karşılaştırma listemize eklediğiniz modeller arasındaki özelliklere ve ayrıntılara dikkat ediniz.
-Ürünlerimiz için batarya seçeneklerini göz ardı etmeyiniz. Her bataryanın yaklaşık 2-3 yıl ömrü vardır ve her ürün için bataryamız 1 yıl garantilidir.
-E-bisikletlerde garanti durumu önemlidir. Aldığınız e-bike için garanti koşullarına dikkat ediniz. Bisikletinizde herhangi bir sorun oluştuğunda hiçbir konuda beklemeden istediğiniz servise giderek işlemlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu detaylardan sonra sizlerde kararınızı vererek bir e-bike sahibi olabilirsiniz.

GÜCÜNÜZÜ E-BİKE İLE TAMAMLAYIN


Hepimiz günlük hayatımızın her alanında mutlaka bir yerlere ulaşım halindeyiz. Bunu kimimiz, toplu taşıma araçları ile, kimimiz özel aracımızla, kimimiz yaya olarak, kimimiz ise pedallayarak gerçekleştiriyoruz. İstediğiniz ulaşım imkanını seçmek sizin elinizde olduğu gibi bu duruma renk katmak da sizlerin seçimi ile ortaya çıkar. Bu renklerin en keyiflisi ise E-bike ile yolculuktur.

Artık yaptığınız hiçbir yolculukta kalabalık şehir hayatı ve zorlu yol koşulları sizi engellemesin. Sizde bu zorlu ulaşımdan sıkıldıysanız e-bike kullanmanın tam zamanı. E-bike ile her koşulda istediğiniz yere pedal gücü desteği ile kolaylıkla varabilirsiniz. Böylelikle hem yorulmadan, sakin bir yolculuk geçirmiş hem de doğa ile iç içe ve bir bütün gibi yolunuza devam etmiş olacaksınız. Gücünüzü e-bike ile birleştirin ve daha heyecan verici dakikalar ile yolunuza devam edin.

Artık e-bike ile tüm yolculuklarınıza keyif katma sırası sizde.