E-Bike Kit Nedir?

Bisiklete binmek istiyorsunuz ancak çok yorulmak da istemiyorsunuz veya çok yorulunca biraz dinlenerek yol almak istiyorsunuz. İşte tam da bu noktada elektrikli bisiklet ihtiyacı devreye giriyor. Siz bir pedal atınca o size 3-4 pedallık güç veriyor. Ancak bisikletinizi çok seviyorsunuz ve sırf elektrikli olmadığı için onu tavan arasına kaldırmak hatta çöpe atmak da istemiyorsunuz. Keşke basit ve pratik bir işlemle o çok sevdiğiniz bisikletiniz elektrikli bisiklete dönüşseydi. Burası filmin koptuğu yer. Elektrikli bisiklet dönüşüm kiti ürünleriyle tüm bisikletler artık bir e-bike olarak yollardaki yerini alıyor. Bu kitler sayesinde bisikletinizin doğasında ve kimyasında çok büyük bir değişiklik olmadan bir e-bike olarak kullanabiliyorsunuz. Peki nasıl çok büyük bir değişiklik olmuyor? Bir kere bisikletinizin şasesi yani en önemli gövde aksamı aynı kalıyor. Siz bu şaseyi seçmek için çok araştırdınız. Kadro boyu, üzerindeki sele boyu, yerden yükseklik gibi bir sürü teknik detaya baktınız ve sizin karakterinize uygun bir şase yakalayıp bisiklete biniyorsunuz. Direksiyonun seleye olan uzaklığı, dizinizin konumu gibi bir çok detay ayar yaparak tam bir bisiklet deneyimi yaşıyorsunuz. Hiçbir ayarınız bozulmadan sadece belli başlı parçaları bisikletinizin üzerine monte ederek sizi alışagelmiş olduğunuz bisiklet deneyiminizden uzaklaştırmayıp aksine e-bike kit sayesinde bisikletinizden daha da çok keyif almanızı sağlıyor.


E-Bike Kit Nasıl Takılır?

Kitleri montaj yapılırken akü ve beyin şasenin üzerine uygun bir yere monte edilir. Motor takılır. Motor jantla birlikte üzerinde üretildiyse jantınızın değişmesi lazım. Ön veya arka jant, oradaki seçim sizin. Orta göbekten destekli kitler de mevcuttur. Uzmanların tavsiyelerine göre arka tekerden destekli elektrikli bisiklet kitleri daha profesyonel bir e-bike deneyimi yaşatıyor. Daha sonra, PAS sensörü pedal kısmına takılır. Varsa LCD gösterge paneli direksiyona monte edilir. Varsa gaz kolu veya gaz düğmesi bağlanır. Elektrikli fren sensörleri varsa bağlanır. Su geçirmez kablolar ile parçalar birbirine bağlanır. Beyinden gerekli konfigürasyon ayarları yapılır. İşte bu kadar.Montajını yaptığımız örnek bisikletin detayları için tıklayın.


Kit Takınca Bisikletim Ağırlaşır mı?

Hayır. Parçalar kaliteli kullanıldığında, özellikle akü LG, Samsung ve Panasonic gibi iyi bir marka kullanıldığında, bunun yanında beyin de sinowave destekli sessiz çalışan bir hafif ve güçlü beyin ile motorun iç mıknatıs sayıları hesaba katılarak fırçasız motor olmasıyla bisikletiniz yaklaşık 10-12 kg ağırlaşır ki bu da normal bir seviyedir. Ancak, parçaların birbiriyle uyumu göz ardı edilerek akü, beyin ve motor seçilirken fiyat odaklı çalışılırsa ve bu detaylar hiç düşünülmezse işte o zaman bisikletiniz ağır bir elektrikli bisiklete dönüşebilir ve size kullanırken hiç keyif vermez.

1000W Dönüşüm Kiti
250W Dönüşüm KitiE-Bike Kit Montajını Kendim Yapabilir miyim?

Evet. Eliniz anahtar tutuyorsa biraz da elektronikten anlıyorsanız ve bu süreç boyunca biraz da keyif alıyorsanız elektrikli bisiklet dönüşüm kitini kendiniz montaj yapabilirsiniz. Montaj süreniz ortalama 50-60 dakika sürecektir. Genellikle kitlerin içinden kurulum yönergeleri çıkar ve YouTube linkleri mevcuttur ancak bir bisiklet servisine, motosiklet servisine veya oto elektrikçiye montaj yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü satın aldığınız elektrikli bisiklet dönüşüm kiti içerisindeki motor kaset motorsa vites dişlinizi yükseltmek isteyebilirsiniz. Yani 6 vitesten 9 vitese çıkartmak isteyebilirsiniz örneğin. Eğer motor jantla birlikte gelmişse hazır lastik sökülmüşken bir üst sınıf lastik takmak isteyebilirsiniz. Montaj anında kablo uzatmaları gerekirse servisteyken hemen müdahale edebilirsiniz.