Elektrikli bisikleti nasıl kullanacağınızı saptarsanız, nasıl bir elektrikli bisiklet alacağınız açısından ilk aşamayı gerçekleştirmiş olursunuz. Şehir içinde kısa mesafe mi kullanacaksınız yoksa dağa tepeye tırmanışa mı gideceksiniz? Ona göre bakacağınız modeller de farklılık gösterecektir.

   Bir e-bike almadan önce öncelikle kendinize sormanız gereken sorular vardır. Kendi aklınızdaki sorulara ve seçiminize karar verdikten sonra ise geriye kalan şey satın almanız olacaktır. E-bike satın almadan önce bizim E-bike Sepeti sitemizle karşılaşmanız size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Uzun bir sürede kazandığınız maddiyatı e-bike modellerimiz için kullanacaksanız, en güvenli sitedesiniz demektir.

    Hiç kimse elektrikli bisiklet alırken araştırmadan karar vermez. Çünkü bu ürünler ayrıntı gerektiren bisikletlerdir.  Bu süreç fazlasıyla karmaşık olabilir. Çünkü birçok ürün çeşidi mevcuttur ve hepsini karşılaştırmak zamanınızı alabilir. Hatta bu kadar fazla modelin olması sizi karmaşıklığa itebilir. Tüm bu zorluklar düşünülerek sitemizde sizler için kolaylık sağlayacak karşılaştırma sistemimizi oluşturduk. İstediğiniz ürünleri karşılaştırma listemize ekleyerek aralarında ki farkları bulabilir ve seçiminizi yapabilirsiniz.

E-bike seçiminde kullanacağınız bu kılavuzda hem kendinize sormanız hem de ürünü alacağınız firmaya sormanız gereken birçok soru vardır.

Kendinize Sormanız Gereken Soruları Şu Şekilde Sıralayabiliriz;

- Ne tür bir bisiklet almalıyım?
- Gideceğim yol mesafesine en uygun bisiklet hangisi?
- Eğimli yolları çıkma ihtimalim var mı?
- Bisikleti hangi yol koşullarında kullanacağım?
- Bisikleti taşıma sorunum olacak mı?
- Ne kadar pedal çevirmek istiyorum?
      
    Bu sorular için saatlerce araştırma yapıp zaman kaybı yaşamanıza gerek yok. Çünkü şu an bu yazıyı okurken hem zamanınızı hem ulaşımınızı kolaylaştıracak sitedesiniz. Alacağınız bisikletin tarzını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Gidon şekli, ince veya kalın tekerli olması, günlük kullanıma mı yoksa arazi koşullarına mı uygun olacağı gibi hususlara dikkat etmeniz de fayda vardır. Gideceğiniz yol mesafesine uygun bir bisiklet seçmek ise çok daha kolay. İstediğiniz ürün özelliklerine sitemizden ulaşarak tüm modellerimizin şarj mesafesini görebilirsiniz.  Ayrıca tüm modellerimiz 15-20 derecelik eğimli yolları kolayca çıkıp, zorlanmadan tırmanabilmenize yardımcı olur. E-bike modelinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hangi yol koşullarında kullanacağınızdır. Örneğin, arazili bir yol seçecekseniz kalın tekerli bir model seçmeniz yolculuğunuzda size daha fazla kolaylık sağlar. Günlük yaşam için seçeceğiniz e-bike ise tamamen kullanım şatlarınıza kalmış bir seçim olarak karşınıza çıkar. Peki ya her gittiğiniz yerde bisiklet taşıma sorununuz olacak mı dersiniz? Aslında bisikleti taşımanızı gerektirecek bir durumla pek fazla karşılaşmayacaksınız. Çünkü zaten gitmek istediğiniz her yere e-bike aracılığıyla ulaşacaksınız. Farz edelim ki, e-bike kullanırken gitmek istediğiniz yere acil olarak gitmeniz gerekiyor. İşte o zaman metro ve trenleri kullanarak yine bisikletiniz ile beraber yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ve tabi ki pedal çevirme isteğiniz de önemlidir. Normal bir bisiklette sürekli pedal çevirmeniz gerekmektedir. Fakat bu e-bike için geçerli değildir. Çünkü siz 1 pedal atarsınız, o ise size 3-4 pedal gücü sağlar.    
 Bu arada E-bike hayatınızı kolaylaştırır demiş miydik?

Tüm bu sorulara cevap bulduktan sonra bir de elektrikli bisikletinizi alacağınız yerlere sormanız gereken sorular vardır.

Satın Alınan Yere Sorulması Gereken Sorular

   Bir ürün aldığınız zaman, bu her ne olursa olsun satın aldığınız yer ile bir bağ içerisine giriyorsunuz. Ürünü satın alıp, bir daha hiçbir şekilde iletişime geçmemek söz konusu değildir. Bu e-bike için de bu şekildedir. Seçtiğiniz e-bike modeliniz için siparişiniz ve teslimatınız tamamlanana kadar o firma ile iletişim içerisinde olursunuz. Ancak daha sonra da aklınızda kalan en ufak bir soru veya oluşan herhangi bir sorunda başvurmanız gereken ilk yer ürünü satın aldığınız firmadır. Satın alınan yere sorulması gereken soruları şu şekilde sıralayabiliriz;

- Ne zamandır elektrikli bisiklet satıyorsunuz?
- Tüm e-bike modelleri hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz?
- Ürünler için garanti mevcut mudur?
- Bisikletlerle ilgili bir sorun yaşarsam ne olur?

     Bisikleti satın aldığınız firmanın ne zamandır satış yaptığını bilmeniz, sizin firma hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlar. Firmanın yaptığı işler, aldığı geri dönüşler ve müşteri ilişkileri sizin satın alma konusundaki düşüncelerinizi belirleyecek etkenlerdendir. Firmanın tüm modeller hakkında bilgi sahibi olması ise size model seçiminde yardımcı olacaktır. Hem modeller hakkında teknik bilgiler hem garanti hem de daha sonra yaşayabileceğiniz sorular ile ilgili tüm bilgiler firma tarafından size iletilirse kararınızı daha emin adımlarla verip daha güvenli pedallamayı seçebilirsiniz.